Yenilendik, Tazelendik Ama İlk Günkü Aşkla Kutlu Yürüyüşümüze Devam Edeceğiz

Ak Parti 5. Olağan Kongresi 12 Eylül’de Ankara ARENA Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, geçerli bin 353 oyun tamamını alarak yeniden Ak Parti Genel Başkanı oldu. Ak Parti’yi 1 Kasım Seçimleri’ne taşıyacak kadro belirlendi. MKYK’da 31 yeni isim yer aldı. Listede 9 kadın üye de yer aldı. Ak Parti, tazelenerek 2001 ruhuyla yeni bir başlangıç yaptı. Başbakan Davutoğlu, kongredeki konuşmasında şu mesajları verdi.

BİZ ZOR GÜNLERİN HAREKETİYİZ

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ak Parti’nin zor günlerin hareketi, partisi olduğunu belirterek, “Sınamaya, sınava, çileye hazır olmayanlar bizim aramıza gelmesin. Şimdi bugünkü temel sloganımızla ‘İlk Günkü Aşkla”, 14 Ağustos 2001’deki aşkla ‘birlik’ diyoruz, ‘dirlik’ diyoruz, ‘kardeşlik’ diyoruz” dedi. Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Ak Parti 5. Olağan Büyük Kongresi’nde konuşan Başbakan Davutoğlu, partinin kuruluşunun ardından ilk MKYK faaliyete geçtiğinde hiç kimsenin Ak Parti hareketinin 1,5 yıl geçmeden iktidar olacağını düşünmediğini söyledi. O dönemde Ak Parti Kurucu Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne siyasi yasak konulduğunu, partinin önüne her türlü engelin çıkarıldığını anlatan Başbakan Davutoğlu, her türlü engele karşı Ak Parti’nin 3 Kasım 2002 Seçimleri’nde iktidara gelmesinin engellenemediğini kaydetti.

TÜRKLERİN DE KÜRTLERİN DE DEVLETİ TÜRKİYE

Türkiye’nin her yerinde, 78 milyonun özgürlüklerle tanıştığını belirten Başbakan Davutoğlu, “Türkiye’nin her köşesindeki vatandaşlarıma sesleniyorum. Omuz omuza veriniz. Selamı, kardeşliği, barışı egemen kılalım. Diyorlar ki ‘Kürtlerin devleti neresi’? Net bir sesle söylüyorum: Türklerin de Kürtlerin de Sünnilerin de Alevilerin de devleti Türkiye Cumhuriyeti devletidir” diye konuştu.